Stop vandaag nog met boekhouden in Excel

23-05-2525

Waarom boekhouden in Excel geen briljant idee is (en wat dan wel)

Laten we het even hebben over Excel. Of Google Sheets. Of dat bestandje dat je ooit bouwde met tabbladen, formules en een kleurcode-systeem waar je zelf eigenlijk niets meer van begrijpt. 😅

Begrijp me niet verkeerd – ik ben fan van Excel. Echt waar.

Voor overzichten, planningen, begrotingen of het bijhouden van een vakantieplanning voor het hele gezin? Top.

Maar je administratie erin bijhouden?

Nee. Nee, nee en nog eens nee. (Had ik al nee gezegd?)

Niet omdat het in theorie niet kan. Want met genoeg kennis, tijd en formule-magic kun je er veel mee.

Maar omdat het in de praktijk gewoon niet werkt voor je boekhouding. Het is vragen om fouten, frustratie en vooral: een administratie die nét niet klopt.

Waarom Excel je uiteindelijk in de steek laat

Er zijn vier hele simpele redenen waarom ik Excel niet gebruik voor de boekhouding.

  1. Je bent vooral aan het inkloppen – niet aan het controleren.
    Je bent data aan het overtypen, tabellen aan het bijwerken en afletteren met de hand. Tijdrovend én foutgevoelig. Ondertussen zie je minder snel of er iets niet klopt.
  2. Dingen worden sneller vergeten
    Je vergeet sneller een bonnetje. Of een btw-factuur uit het buitenland. Of die ene correctie die je nog moest doen. Excel herinnert je nergens aan en het checkt niks voor je.
  3. Buitenlandse btw? Gaat bijna altijd mis.
    Een aankoop met 0% btw? Btw verlegd? Een factuur uit België of Spanje? Grote kans dat het in je Excel-overzicht niet goed verwerkt wordt, waardoor het in je aangifte btw op een verkeerde plek staat.
  4. Correcties = chaos.
    Je ontdekt een fout, maar hebt niet in de gaten dat dit gevolgen heeft voor de al verstuurde btw-aangifte. Of je past iets aan, en ineens staan er drie andere cellen rood te knipperen. Oeps.

Kortom: moet je niet willen.

Wat dan wel?

Daarom werk ik met Moneybird – software die speciaal gebouwd is voor ondernemers zoals jij.

Geen ingewikkelde tabellen, geen verborgen formules, maar een helder systeem dat meedenkt met je boekhouding.

✅ Je maakt makkelijk je facturen
✅ Je ziet meteen wat er nog openstaat
✅ Btw-aangifte? Klaar met een paar klikken
✅ Bonnetjes? Gewoon inscannen of mailen
✅ En: je hebt altijd inzicht in je cijfers

Klinkt beter, toch?

En nee, dit is geen reclamepraatje. Ik gebruik Moneybird niet omdat ik een commissie krijg. (Hoewel: je mag gerust mijn affiliatelink hieronder gebruiken. Als je Moneybird klant wordt levert het mij een Coolblue cadeaubon van € 50,- op 😉). 

Ik gebruik het omdat zo gebruiksvriendelijk is. Ook als je geen boekhoudheld bent. En omdat ik keer op keer zie hoeveel verschil het maakt als iemand overstapt van Excel naar een écht boekhoudsysteem.

Minder tijd kwijt. Minder fouten. En vooral: méér inzicht.

→ Nieuwsgierig hoe dat eruitziet in de praktijk?
🎁 Probeer Moneybird hier 120 dagen gratis

→ Overstappen, maar zie je door de bomen het bos niet meer?
Boek een Moneybird Support Sessie – dan zetten we het samen op.

Slimmer boekhouden is niet ‘meer werk’.

Het opzetten kost misschien wat tijd, maar daarna levert het je zoveel op. Tijd, overzicht en rust. Zodat jij weer kunt doen waar je dit bedrijf voor begon: ondernemen.